Rok szkolny 2011/2012

W roku szkolnym 2011/2012 dwie uczennice p. Toczydłowskiej otrzymały stypendia.

• W ramach Niemieckiej Akademii Uczniowskiej (Deutsche Schüler Akademie), programu dla uzdolnionej młodzieży z Niemiec i krajów Europy Wschodniej stypendium w sierpniu 2012 r. otrzymała uczennica II klasy DSD liceum, Greta Dubrawska (kl.IIa). Tegoroczna edycja Deutsche Schüler Akademie odbywała się w dniach od 2 do18 sierpniaw prywatnym gimnazjum w Torgelow (Mecklenburg-Vorpommern), gdzie Greta uczęszczała na wykłady o ekonomii i globalizacji "Glocalize It?". Uczestnicy kursu przyjechali z pięciu krajów: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Niemiec. W każdej grupie umieszczono szesnaście osób, zajęcia były bardzo urozmaicone – liczne prezentacje, referaty, ale także gry tematyczne, filmy, a nawet malowanie. Poza lekcjami stypendyści mieli do wyboru szeroką gamę zajęć dodatkowych, m. in. samoobronę, taniec towarzyski, fotografię, pieczenie pizzy itp., oraz wycieczkę do Berlina. Uczestnicy prowadzili pod okiem wykładowców ciekawe rozmowy na temat przyszłości i studiów w Niemczech. Akademia okazała się zdaniem Grety świetnie zorganizowanym przedsięwzięciem, które pozwoliło jej nawiązać mnóstwo nowych znajomości, poznać kulturę innych krajów i polepszyć zdolności językowe.

Natomiast druga uczennica II klasy DSD liceum Magdalena Czyżycka (kl.IIc), w ramach stypendium przyznawanym przez PAD (Pedagogische Austausch Dienst),spędziła w Niemczech trzytygodniowe wakacje od 4 sierpnia do 3 września, połączone one były z kursem języka niemieckiego i kulturoznawstwa. Pierwszych 5 dni Magda spędziła w Bonn, następne 2 tygodnie w Greifswald (Mecklenburg-Vorpommern), gdzie wraz z innymi stypendystami z Polski, Irlandii, Belgii, Kanady i Japonii, uczęszczała do niemieckiej szkoły w ramach hospitacji. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w kursie języka niemieckiego, a wieczorami integrowali się z rodzinami u których mieszkali. Magda spędziła również 5 dni w Berlinie i 5 dni w Monachium, zwiedzając te miasta.