Rok szkolny 2013/2014

W minionym roku szkolnym 2012/2013 siedmiu uczniów grup DSD z naszego liceum otrzymało stypendia. Po wakacjach pełnych wrażeń i niezapomnianych przeżyć, nowy rok szkolny rozpoczęli oni pełni energii, z jeszcze większym zapałem do nauki. Zapraszamy do przeczytania relacji z ich pobytów.

 

I.) Stypendium w ramach Niemieckiej Akademii Uczniowskiej(Deutsche Schüler Akademie), programu dla uzdolnionej młodzieży z Niemiec i krajów Europy Wschodniej - Gabriela Snop:

 

,,W dniach od 1 do 17 sierpnia 2013 r uczestniczyłam w Deutsche SchülerAkademie w Torgelow am See, międzynarodowym programie, zajmującym się promocją uczniów szkół średnich. 63 uczestników z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski i Niemiec zostało podzielonych na cztery grupy w zależności od tematu, który zgłębiali. W 2013 roku przygotowano kursy: matematyczny, biologiczno-informatyczny, ekonomiczny i artystyczny. DSA to coś więcej niż obóz wakacyjny- mogłam się o tym doskonale przekonać realizując program : „Künstliches Leben. Leben wie es sein könnte” („Sztuczne życie. Życie, jakim mogłoby być”). Na codziennych zajęciach programowaliśmy, omawialiśmy działanie Golly, Carewars, Langstons Loop, debatowaliśmy na temat syntetycznej biologii, graliśmy w gry obrazujące algorytm życia, opracowywaliśmy projekty, omawialiśmy w dwuosobowych grupach wcześniej przygotowane prezentacje... Pod koniec kursu musieliśmy napisać dokumentację, która stanowiła podsumowanie całej naszej pracy. W grupach międzynarodowych zajmowaliśmy się również rotacją, która polegała na zaprezentowaniu tematu naszego kursu uczestnikom z innych grup. Ponadto pod koniec pobytu mieliśmy możliwość zasięgnięcia informacji o studiowaniu w Niemczech w trakcie specjalnie przeznaczonego do tego spotkania.

czytaj więcej....