Szkoła Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie w Białymstoku

Dnia 27 października 2016 r. Pan Dyrektor Dariusz Bossowski wraz z czterdziestoma uczniami klas I LO z grup DSD pani Sylwii Toczydłowskiej oraz pana Łukasza Krawczyka wziął udział w uroczystej  Inauguracji Niemiecko-Białorusko-Polskiego Seminarium Prawniczego organizowanego przez Szkołę Prawa Niemieckiego na Wydziale Prawa UwB.

Wykład inauguracyjny pt. „Prawo albo sprawiedliwość – uwagi na tle aktualnej sprawy w Niemczech“ (Recht oder Gerechtigkeit - Bemerkungen aus Anlass eines aktuellen Falles in Deutschland) wygłosił prof. Klaus Marxen z Wydziału Prawa Uniwersytetu Humbolta w Berlinie.

Uczniowie II LO zostali zaproszeni na wykłady w języku niemieckim, które będą się odbywały na Wydziale Prawa  UwB.

Szczegółowych informacji udziela pani prof. Sylwia Toczydłowska.

Przedstawiciel Ambasady Niemiec w naszej szkole!

Dnia 20.10.2016 gościliśmy panią Ulrike Wolf Zastępcę Kierownika Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie.

W trakcie swojej dwugodzinnej wizyty w  naszej szkole spotkała się z panem Dyrektorem Dariuszem Bossowskim, zespołem nauczycieli języka niemieckiego oraz gościła na lekcjach w klasie 2 PG oraz 3 LO prowadzonych przez panią Sylwię Toczydłowską oraz panią Agnieszkę Rybicką.

 

 

Terminy zajęć międzyszkolnych grup popołudniowych DSDII w roku szkolnym 2016/2017

Grupa pani Marzeny Rychter - klasa I:

spotkania odbywać się będą w poniedziałki, w godz. 18.15  - 19.45 oraz w środy, w godz. 16.30-18.00 w sali 4.

 

Grupa pani Barbary Kornieluk - klasa II:

spotkania odbywać się będą we wtorki, w godz. 18.00 - 19.30 oraz w piątki, w godz. 18.00 -19.30 w sali 5.

 

Grupa pani Sylwii Toczydłowskiej - klasa III:

spotkania odbywać się będą w poniedziałki, w godz. 17.00 - 18.30 oraz we czwartki, w godz. 17.15-18.45 w sali 3.

Koniec I semestru roku szkolnego 2015/2016

I semestr roku szkolnego 2015/2016 dobiegł już końca. Oceny śródroczne wystawione, przed nami zimowy wypoczynek, a za nami… wiele pracy, konkursów, niezapomnianych wydarzeń i związanych z nimi wspomnień.

Oto krótkie przypomnienie najważniejszych wydarzeń:

 1. 100% zdawalność egzaminu DSD II wśród uczniów klas III liceum;

 2. Olimpiada Języka Niemieckiego – 7 osób zakwalifikowanych do etapu okręgowego;

 3. Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego – awans 55 gimnazjalistów do etapu rejonowego;

 4. konkurs ,,Deutschfreund” – wśród uczestników 6 laureatów na poziomie ogólnopolskim;

 5. debaty i dyskusje w języku niemieckim– zajęcia dodatkowe ,,Jugend debattiert”;

 6. ciekawe zajęcia języka niemieckiego w ramach projektów innowacyjnych w klasach I i III gimnazjum: „Nauka języka niemieckiego może być przyjemna. Różne formy prezentacji zdobytej wiedzy oraz umiejętności i sprawności językowych” oraz „Czytanie nie musi być nudne. Teksty literackie na lekcji j. niemieckiego”  

 7. ,,żywe” lekcje języka niemieckiego w ramach spotkań z rodzimym użytkownikiem języka – naszym gościem, Jakobem Gomolką;

 8. nauka poprzez sztukę – konkurs teatralny dla szkół PASCH organizowany przez Instytut Goethego;

 9. nauka w zaaranżowanych przez uczniów salach – konkurs ,,Deutsch hat Klasse” - WSPÓŁPRACUJEMY, WSPÓŁDECYDUJEMY, WSPÓŁDZIAŁAMY. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole.

 10. nauka poprzez zabawę – imprezy związane z organizacją Dnia Języków Obcych:świąteczne stoiska, konkursy plastyczne, muzyczne, krajoznawcze; pokaz tańców, piosenek, strojów z różnych stron świata.

   

  I semestr upłynął więc pod znakiem nie tylko nauki, ale także i przyjemności i zabawy z niej płynących. Wszystkim życzymy zasłużonego udanego zimowego wypoczynku. Pełni energii i sił do dalszej pracy wracamy w II semestrze. Do zobaczenia!

Sukces uczniów w ogólnopolskim konkursie ,,Deutschfreund"

 

Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Deutschfreund”, w którym brali udział uczniowie zarówno naszego gimnazjum jak i liceum, aż 6 z nich otrzymało tytuł laureata.

 

Należą do nich:

Szymon Bagiński i Paulina Klepadło z klas I gimnazjum;

Ewa Gross z klasy II gimnazjum;

Kacper Wołosik z klasy III gimnazjum;

Daria Sadowska z klasy I liceum oraz

Ewa Skierczyńska z klasy III liceum.

 

Ponadto, oprócz wymienionych uczniów, niemalże połowa uczestników otrzymała dyplom za uzyskanie bardzo dobrego lub dobrego wyniku. Jest to wielki sukces i świadczy o wielkim zaangażowaniu uczniów oraz ich opiekunów w naukę języka niemieckiego.

 

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Kolejna szansa na wykazanie się swoimi umiejętnościami już w marcu, podczas kolejnej edycji konkursu ,,Sprachdoktor”. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

 

Szkolny koordynator konkursu

Monika Jaroszewicz